14
Lis.
0

Białe kwiaty w perfumach

To specyficzna, charakterystyczna odmiana bukietu kwiatowego, która w Ameryce największą popularność zyskała w latach czterdziestych XX wieku. W Europie stała się szerzej znana w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia za sprawą perfum Chloe Karla Lagerfelda. Jej zasadniczy akord tworzą intensywne i odurzające wonie kwiatów o białych płatkach – jaśminu, tuberozy, bzu, konwalii, itp.

Jedne z najsłynniejszych tego typu perfum to amerykańskie pachnidlo Giorgio, które największe triumfy święciło w Stanach Zjednoczonych w latach osiemdziesiątych zeszłego wieku, osiągając roczną sprzedaż ponad 50 min dolarów. Jego producenci reklamowali swój zapach jako pierwszy, który był promowany na paskach wklejanych do kolorowych magazynów, i pierwszy, którego właścicielkę… wyproszono z restauracji ze względu na zbyt intensywną woń, jaką emanowała.

Pachnidła zawierające akord białych kwiatów mają niezwykle silny, odurzający aromat. Nie sposób przejść obok niego obojętnie. Osoba, która używa takiego zapachu z pewnością zostanie zauważona, choć nie zawsze oceniona pozytywnie.

Przez niektórych może być postrzegana jako ekspansywna, a niekiedy nawet natarczywa. Jednocześnie woń białych kwiatów jest niezwykle kobieca i spontaniczna. Sprawia, że często można usłyszeć pytanie: „Czym tak pani ładnie pachnie?”, które wielu kobietom sprawia przyjemność.

Obecnie coraz rzadziej spotyka się perfumy z akordem białych kwiatów w czystej postaci. Często uzupełniają go nuty łagodzące jego narkotyczną, odurzającą moc i sprawiające, że pachnidło staje się bardziej uniwersalne i mniej kontrowersyjne, choć w dalszym ciągu jest kobiece i romantyczne. Do takich nowoczesnych zapachów należy chociażby Pleasures Estée Lauder, Little Black Dress Avonu, Pur Blanca tej samej firmy, Noa Cacharela czy Tommy Girl Tommy’ego Hilfigera.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>