21
Lis.
0

BUDOWA PAZNOKCIA

Paznokcie są zbudowane z tej samej proteinowej substancji – keratyny – która jest w skórze i we włosach. Proteina owa zawiera siarkę, pierwiastek nadający pa- znokciom twardość i sztywność. Podobnie jak włosy, paznokcie również są zbudowane z obumarłych komórek, co oznacza, że nie czujemy bólu przy ich obcinaniu, jak również i to, że w żaden sposób nie mogą być „odżywiane” niczym, co się na nie nakłada, aby rosły szybciej, były dłuższe, silniejsze lub grubsze. Paznokcie chronią nasze palce u rąk i nóg przed zranieniem, zwiększają zręczność rąk i są jak znalazł, kiedy nas coś swędzi. Podobnie jak skóra i włosy, skaleczone lub obcięte paznokcie regenerują się: są także odbiciem naszego ogólnego zdrowia – lub choroby.

Paznokcie składają się z pięciu części. Tym, co uważamy powszechnie za paznokieć, jest płytka paznokciowa. Tuż pod płytką znajduje się łożysko paznokciowe, delikatne podłoże skórne z naczyniami krwionośnymi odżywiającymi płytkę i nadającymi jej różowe zabarwienie. Na samym dole płytki tkwi naskórek w formie fałdki skórnej, chroniący przed brudem, bakteriami i innymi substancjami sam paznokieć i jego ośrodek wzrostu, macierz, umiejscowioną właśnie pod skórką. Macierz jest miejscem, w którym się regenerują komórki płytki paznokciowej. Nienaruszalność macierzy jest podstawowym warunkiem wzrostu zdrowego paznokcia. Biały „półksiężyc” u podstawy każdego paznokcia (nosi nazwę lunula) jest widoczną częścią macierzy. Pod łożyskiem paznokcia tkwi kość palca oraz gruba warstwa skóry.

Paznokcie rosną przeciętnie około trzech do pięciu milimetrów na miesiąc, a całkowita odnowa paznokcia trwa od trzech do sześciu miesięcy. (Paznokcie u nóg rosną dwa do trzech razy dłużej.) Paznokcie rosną szybciej w lecie niż w zimie: rosną także szybciej u maszynistek i pianistek niż u innych kobiet. Rosną także szybciej dzieciom niż dorosłym oraz mężczyznom niż kobietom. Szybkość wzrostu może być zależna od przepływu krwi w koniuszkach palców, ale nie zostało to sprawdzone ani dowiedzione. Ciekawe, że im dłuższe są paznokcie, tym szybciej rosną: paznokcie na środkowych palcach rosną szybciej, a na kciuku i małym palcu wolniej. Rosną także szybciej na „dominującej” ręce, to znaczy na prawej u osoby praworęcznej. Niektóre kobiety sądzą, że silny stres spowalnia wzrost paznokci, ale żaden naukowy dowód nie potwierdza tej teorii.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>