10
Lis.
0

Co zawierają szampony? – ciąg dalszy

Konserwanty. Każde połączenie wody z naturalnymi składnikami stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, tak więc konieczne jest użycie konserwantów. Do najczęściej używanych należą parabenzeny. Innym środkiem konserwującym jest związek chemiczny pod trudną do wypowiedzenia nazwą: metyl chloroisothiazolinon.

Połączenia chelatowe. Jeśli w liście składników na etykiecie szamponu widnieje skrót EDTA, oznacza to, że w produkcie znajdują się połączenia chelatowe, przyciągające minerały i inne składniki z wody i zatrzymujące je, wzmagając w ten sposób pienistość szamponu i zapobiegając osadzaniu się minerałów we włosach, co nadawałoby im matowy wygląd.

Witaminy. Producenci dość często dodają witaminy do szamponów, twierdząc, że pomagają one „odżywić cały włos”. Na temat skuteczności witamin w szamponach zdania ekspertów są podzielone. Część z nich twierdzi, że włos jest tkanką martwą i jako taki nie może być „odżywiony”. Inni podkreślają również, że cząstki witamin są zbyt duże, by przeniknąć do brodawek włosa i wywierać na nie wpływ. Mimo to niektórzy specjaliści od chemii kosmetycznej twierdzą, że witamina E dodana do szamponów i odżywek może działać jako antyutle- niacz, chroniąc farbowane włosy przed odbarwiającym działaniem słońca, chlorowanej wody i innych szkodliwych czynników. Uważają oni także, iż pantenol (witamina B5) jest w stanie przenikać do brodawek włosów i działać na nie wzmacniająco.

Filtry UV. Ponieważ i tak zostają spłukane z włosów przed pójściem na plażę czy basen, filtry (benzofenony, salicylaty, cynamaty) nie są zbyt przydatne w szamponach. Natomiast są pożądane w kremach, olejkach czy odżywkach do włosów, zwłaszcza jeśli chodzi o włosy farbowane lub poddawane trwałej, bardziej narażone na szkodliwe działanie słońca niż zdrowe, „dziewicze” włosy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>