03
Lis.
0

Co zawierają szampony?

We wszystkich szamponach podstawą są dwa składniki: detergent i woda. Detergent jest najczęściej oznaczany na etykiecie jako „sulfate”, często „lauryl sulfate” lub „laureth sulfate”. Ponieważ siarczany powodują pieczenie oczu, w szamponach dla dzieci często są zastępowane środkiem myjącym nie wywołującym pieczenia – najczęściej jest to ester kwasu propionowego. Te amfo- teryczne detergenty nie usuwają tak starannie tłuszczu i brudu jak detergenty siarczanowe, ale ponieważ zdecydowana większość dzieci nie miewa tłustych włosów, takie szampony spełniają swoją rolę. Detergenty nie tylko myją włosy, ale także obficie się pienią, co niektórym kobietom uprzyjemnia mycie głowy. Większość szamponów oprócz tych dwóch podstawowych składników zawiera jeszcze jeden lub kilka innych, wyszczególnionych poniżej:

Środki zagęszczające. Dodawane dla zagęszczenia konsystencji szamponu, który dzięki temu łatwiej się rozprowadza i lepiej pieni. Do najpowszechniejszych należą sole, pochodne celulozy i substancje o nazwie z końcówką -amidy, jak lauramidy (amidy kwasu laurynowe- go) lub kokamidy (amidy kwasu tłuszczowego z oleju kokosowego).

Składniki odżywcze. Przeznaczone do nawilżania włosów i wypełniania szczelin w szorstkiej osłonce włosa, powstałych na skutek używania gorących przyborów do układania włosów, środków chemicznych i ekspozycji włosów na słońce. Działanie odżywcze mają naturalne oleje roślinne (olej z kiełków pszenicy, jojoby, kokosowy i awokado), pochodne lanoliny, proteiny, węglowodany i sacharydy oraz substancje syntetyczne, na przykład silikony i polimery. Wszystkie te środki dodają także włosom blasku, tworząc wokół trzonu włosa otulinę i spłaszczając odstające płytki osłonki, dzięki czemu włos lepiej odbija światło.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>