11
Lis.
0

Dezodoranty

Choć obecnie można kupić kilkaset rodzajów wód pachnących, na spotkaniach, na których jest kilkadziesiąt osób, często wyczuwa się woń zaledwie kilku modnych pachnidel. Tymczasem roztaczanie wokół siebie takiego samego zapachu jak wiele innych osób może być odebrane jako oznaka braku kreatywności, fantazji i silnej osobowości. Zjawisko ulegania modzie zapachowej częściej dotyka mężczyzn niż kobiety, co wynika głównie z uboższej wiedzy tych pierwszych na temat świata perfum. Jest ono tym bardziej widoczne i uciążliwe, że panowie w Polsce zwykle cenią kompozycje zapachowe bardzo oryginalne i wyraziste, rozpoznawalne od pierwszego powąchania. Jest to zapewne związane z pragnieniem rozwiania wątpliwości na temat statusu osoby używającej perfum, jej pozycji społecznej i majątkowej.

Prawdziwą zmorą kobiet są natomiast dezodoranty, a raczej moda, by dodawać do nich silnie pachnącą kompozycję zapachową. Tego rodzaju kosmetyki bywają używane niemal automatycznie, jako jeden z podstawowych środków higienicznych. Jeśli następnie spryskamy skórę perfumami, może się okazać, iż wokół nas tworzy się zupełnie nowy, często nieprzyjemny zapach, którego sami, ze względu na przyzwyczajenie węchowe, nie wyczuwamy. Można uniknąć takiego błędu poprzez stosowanie dezodorantów z linii zapachowej perfum, co, niestety, jest dość kosztowne, lub przez używanie kosmetyku o bardzo słabym lub neutralnym zapachu.

Poważnym, ale na szczęście niezbyt częstym błędem bywa nadużywanie perfum. Jest ono spowodowane właściwościami naszego organu węchu, który po pewnym czasie, tj. po upływie ok. jednego miesiąca używania kompozycji, przyzwyczaja się do jej zapachu i wprowadza nas w błąd co do jego intensywności. Wydaje się więc nam, że pachniemy dość słabo, tymczasem roztaczający się wokół nas aromat perfum może sprawiać przykrość innym, a co za tym idzie stać się przyczyną okazywanej nam agresji i nieuprzejmości. Nie wolno przy tym zapominać, że coraz większa cześć populacji ludzkiej cierpi na różnego rodzaju alergie i miewa kłopoty z oddychaniem, warto stosować się do starożytnej zasady „po pierwsze nie szkodzić” i używać wód pachnących z umiarem.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>