12
Lis.
0

Emalie do paznokci

A merykanki wydają rocznie około 200 milionów dolarów na produkty do pielęgnacji paznokci. W dodatku za każdym razem, kiedy wchodzimy do drogerii, odkrywamy coś nowego – od lakierów podkładowych do wzmacniaczy, utwardzaczy, kremów do usuwania skórek i kremów odżywczych, nie mówiąc już o przeróżnych zmywaczach. Ile z tego wszystkiego naprawdę potrzebujesz, aby utrzymać paznokcie w dobrym stanie? I czym się różnią te wszystkie produkty? Oto próba odpowiedzi na te pytania. Wszystko, czym pokrywasz paznokieć, zazwyczaj zawiera cztery podstawowe składniki:

– 1. Włóknistą substancję, formującą powłokę (najczęściej nitrocelulozę). Składnik ten pomaga wytworzyć kleistą powłokę, która przylepia się do paznokci.

– 2. Żywice termoplastyczne (zwykle formaldehyd), dające odporność i połysk, wzmagające przylepność do paznokci.

– 3. Plastyfikator (taki jak ftalan dwubutylu lub kamfora). Środki te nadają masie elastyczność podczas wysychania i zapobiegają jej obkurczaniu się na paznokciach.

– 4. Jeden lub więcej rozpuszczalników, takich jak toluen, octan butylu i etylu oraz alkohol izopropylowy. Rozpuszczalniki stanowią około 75 procent lakierów do paznokci i służą do utrzymania pozostałych składników w formie zawiesiny oraz do płynnego i gładkiego wypływu produktu z buteleczki. (Potrząsamy buteleczką z lakierem przed użyciem, aby ponownie wymieszać wszystkie składniki w rozpuszczalniku, dzięki czemu uzyskamy równą warstwę lakieru i koloru.)

Oprócz tego, jeśli lakier do paznokci jest kolorowy, to zawiera dwutlenek tytanu lub tlenek żelaza. Perłowe lub opalizujące lakiery często zawierają guaninę, składnik otrzymywany z rybich łusek, który wzmacnia odbijające światło właściwości lakieru.

Większość kobiet używa lakierów do paznokci bez żadnych konsekwencji, jednak niektóre są uczulone na ich składniki, szczególnie na formaldehyd. U wielu kobiet uczulenie objawia się nie na rękach, ale w okolicy oczu: dzieje się tak dlatego, że skóra wokół oczu jest najcieńsza i dlatego bardziej wrażliwa od skóry na dłoniach. Do wywołania reakcji wystarczy, że potrzemy oczy dłonią ze świeżo pomalowanymi paznokciami. W większości przypadków reakcja ustępuje samoistnie po zmyciu lakieru, a zaprzestanie malowania nim paznokci zapobiegnie wystąpieniu podobnej reakcji w przyszłości. Rozpuszczalniki zawarte w lakierach prawdopodobnie nie wywołują uczulenia, ale mogą wysuszać lub podrażniać paznokcie i okoliczną skórę. Dlatego najlepiej nie malować paznokci częściej niż raz na tydzień.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>