14
Sie.
0

Fougere czy paproć?

Perfumy z rodziny fougere nazywane bywają niekiedy paprociowymi (fr. fougere znaczy paproć), co może sugerować, iż pachną tak jak ta roślina. Tak jednak nie jest. Nazwa Fougere pochodzi od perfum firmy Houbigant Fougere Royale z roku 1882. Zapachy z tej rodziny zaczęły zyskiwać popularność w latach 60 XX wieku dzięki mass-marketowemu pachnidłu Brut firmy Fabergé. W luksusowych perfumeriach pojawiły się dopiero w końcu lat siedemdziesiątych, a ich najwybitniejszym przedstawicielem stała się kompozycja Azzaro pour Homme z roku 1977. Niedługo później wylansowano wodę toaletową Drakkar Noir domu mody Guy Laroche, która była najlepiej sprzedającym się pachnidtem na świecie w latach osiemdziesiątych.

Akord fougere jest trochę narkotyczny i wizjonerski za sprawą woni lawendy, paczuli, a przede wszystkim świeżego siana (kumaryny), a jednocześnie emanujący siłą i energią dzięki trochę cierpkim nutom mchu dębowego i bergamoty. Mężczyzna używający tego typu pachnidła sprawia wrażenie osoby przebojowej i zdecydowanej, nie obawiającej się walczyć o swoje ideały, której nie straszna jest rywalizacja. Nie bez powodu w firmie Guy Laroche wymyślono dla tej kompozycji nazwę Drakkar Noir (czarny drakkar). To po prostu pachnidło idealne dla wikingów.

Obecnie akord fougere jest często łączony z innymi, łagodniejszymi nutami, co do- r daje mu niekiedy erotycznego powabu, jak np. w zapachu, „Le Male” Jean-Paula Gaultiera (fougere-orientalny), elegancji – S.T. Dupont (fougere-drzewny) lub dynamicznej świeżości – adidas Active Bodies czy Dune pour Homme.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>