09
Gru.
0

Golenie włosów

Golenie to najszybszy, najłatwiejszy i najbardziej popularny sposób usuwania włosów (nawet jeśli rezultaty tej metody są najmniej trwałe), nie ma się więc co dziwić, że na ten temat krąży wiele popularnych mitów. Na przykład wiele kobiet uważa, że po ogoleniu skóry włosy odrosną grubsze i ciemniejsze. To twierdzenie nie jest prawdziwe. Golenie ucina włosy tuż przy powierzchni skóry, stępiając ich wierzchołki, co może powodować, że wyglądają na grubsze i ciemniejsze. (Golenie również usuwa najbardziej powierzchniową warstwę naskórka, działając jak naturalny środek ścierny, dzięki czemu skóra jest gładsza.) Jeśli jednak odczekasz i dasz włosom urosnąć na długość około pół centymetra, przekonasz się, że włoski są identyczne jak kilka dni temu. Również wiek, w którym zaczynasz golenie, nie ma nic wspólnego z ilością ani długością czy grubością odrastających włosów, ani z ich kolorem lub szybkością odrastania. Wszystko to zależy od czynników dziedzicznych i gospodarki hormonalnej. Zapamiętaj parę dobrych rad:

– Aby zminimalizować ryzyko skaleczenia, używaj elektrycznej maszynki lub maszynek z wbudowanym nawilżaczem: zapewnia on poślizg ostrza po skórze, chroniąc ją przed zadraśnięciem.

– Ponieważ włosy odrastają tak szybko, że są widoczne już po dwunastu godzinach, gol się codziennie.

– Nie gol włosków na twarzy, już po kilku godzinach będą z powrotem widoczne.

– Nie gol się z samego rana. Skóra jest wtedy lekko obrzmiała, a więc bardziej podatna na zadraśnięcie i trudniej ją ogolić dokładnie. Odczekaj przynajmniej pół godziny, zanim przystąpisz do golenia.

– Jeśli używasz maszynki elektrycznej, goląc skórę wykonuj koliste ruchy na suchej skórze.

– Jeśli golisz się maszynką zwykłą, wybierz taką, która ma podwójne ostrze. Pierwsze z nich odsuwa włos, drugie ucina go jak najbliżej skóry.

– Przed goleniem zwykłą maszynką dokładnie zmocz skórę wodą i zastosuj mydło lub krem do golenia. Używaj wody letniej, nie gorącej ani zimnej, aby zapobiec podrażnieniu skóry i rozciągnąć pory, by jak największa część włosa wystawała na zewnątrz. Nie przeprowadzaj golenia na skórze, która przez kwadrans lub dłużej moczyła się w wodzie (kąpiel w wannie). Skóra jest wtedy nabrzmiała i zbyt mało włosów poddaje się goleniu.

– Aby skóra była gładsza, golenie przeprowadzaj „pod włos”. Jeśli jednak wywołuje to podrażnienie skóry i czerwone pryszczyki (zwłaszcza w okolicy pachwin), odczekaj, aż skóra się wygoi, po czym ogol ją „z włosem” (na łydkach w dół). Włosy pod pachami zazwyczaj rosną w kilku kierunkach, trzeba je więc golić w górę i w dół.

– Natychmiast po goleniu skórę należy posypać talkiem kosmetycznym lub zasypką.

– Zmieniaj ostrze po najwyżej pięciu użyciach, maszynkę przechowuj w chłodnym, suchym miejscu. (Jeśli zostawisz ją w łazience, może zardzewieć – nigdy nie używaj zardzewiałego ostrza.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>