15
Gru.
0

Jak działa trwała ondulacja?

Jeśli chcesz zachować inny kształt włosów na długo (lub przynajmniej do czasu, zanim włosy całkowicie odrosną), możesz to osiągnąć dzięki roztworom służącym do trwałej ondulacji. Włos składa się z cząsteczek proteinowych, połączonych dwusiarczkowym wiązaniem – łańcuchem, tworzących trzon włosa. Kształt włosów zależy od szczególnego układu cząsteczek proteinowych oraz ich powiązań. Na przykład w prostych włosach cząsteczki proteinowe i łańcuchy są ułożone równolegle, natomiast we włosach kręconych pod kątem prostym. Trwała działa w ten sposób, że rozbija łańcuchy dwu- siarczkowe i układa je w kształt nadawany włosom przez wałki. Działanie zazwyczaj przebiega trzystopniowo:

– 1. Pierwszy etap polega na zastosowaniu płynu rozpuszczającego łańcuchy dwusiarczkowe: płyn przenika przez osłonkę włosa i wnika do warstwy korowej.

– 2. Następny etap to nawinięcie włosów na wałki lub inne przyrządy, mające nadać włosom nowy kształt. Im cieńszy wałek, tym ciaśniejszy skręt. (Obecnie wielu fryzjerów nawija włosy na różne przyrządy, począwszy od drewnianych szpatułek, przez spiralki do wałków w kształcie gwiazdek, żeby nadać szczególny kształt włosom.) W tym momencie włosy często są poddawane ogrzewaniu, które może przyspieszyć zmianę układu łańcuchów, po czym płyn zostaje starannie spłukany, a włosy osuszone.

– 3. Ostatnim etapem jest zastosowanie płynu neutralizującego na włosy. Płyn ten przenika do kory i zmusza łańcuchy do ułożenia się w kształt nadawany włosom przez wałki. Włosy następnie zostają spłukane, a wałki zdjęte.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>