05
Lis.
0

Konkurenci Grenouille’a – dalszy opis

Wśród współczesnych twórców warto wymienić Gerarda Anthony’ego. Jego kompozycja Azarro pour Homme (1977) stworzyła nowy wzorzec mężczyzny, który siłę i pewność siebie łączył z subtelnością i elegancją. Autorem „przebojów” zapachowych jest od lat Alberto Morillas, twórca takich perfum, jak Pleasures Estée Lauder czy Miracle Lancôme (wspólnie z Harrym Fremontem). Godnym uwagi twórcą jest niewątpliwie Jacques Cavallier, którego dziełem jest magiczny Ultraviolet Paco Rab- bane i takie choćby zapachy, jak Alchimie Rochasa czy Hot Couture Givenchy. Nie można też pominąć Pierre’a Boudrona, twórcy m.in. Cool Water i GoodLife firmy Da- vidoff. Niezwykłym nosem jest Jacques Polge od lat kierujący laboratorium firmy Chanel – jego kompozycje bardzo szybko stają się zapachami klasycznymi i ponadczasowymi, jak choćby Coco, Pour Monsieur Concentrée, a przede wszystkim Coco Mademoiselle. Był to pierwszy zapach, który otrzymał miano „gwiazdy roku” we wszystkich krajach przyznających „zapachowe Oscary” – nagrody FiFi. Na koniec warto wspomnieć o Sophie Grojsman z amerykańskiej firmy IFF, która wykreowała kilkadziesiąt słynnych zapachów, w tym takie przeboje, jak Paris Yves Saint Lauren- ta, Trésor Lancôme czy Exclamation! (Coty).

Wielu znawców perfum przestrzega przed dawaniem perfum w prezencie, twierdząc, iż jest to produkt bardzo intymny i może być dobierany tylko przez osobę, która potem będzie go nosić. Na jednym ze spotkań autorskich po wydaniu „Leksykonu perfum” jedna z pań, kiedy ustyszata powyższy sąd, wstafa i pełnym niedowierzania gtosem oznajmiła: „Ale dostawanie perfum jest takie przyjemne. I wszystkie, które dostałam, mi się podobały…”. Inne panie zaczęły spontanicznie potakiwać. Szybko okazało się, że co trzecia obecna na sali osoba swoje ulubione pachnidła dostała w prezencie. Co ciekawe, większość otrzymała taki podarunek nie od mężczyzny lecz od przyjaciółki. Czy więc specjaliści od zapachów nie mają racji? Czy perfumy są równie dobrym prezentem jak na przykład skarpetki czy zegarki? Choć nieładnie jest odpowiadać pytaniem na pytanie, warto w tym miejscu zapytać: „A która kobieta nie chciałaby otrzymać flakonu ekskluzywnych perfum, choćby ich miała nigdy nie użyć?”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>