06
Gru.
0

Konkurenci Grenouille’a

Kiedy zadamy pytanie klientom księgarni, co motywuje ich do zakupu książki, wielu z pewnością odpowie, że nazwisko autora. To przede wszystkim pisarz firmuje swoje dzieło, a nie np. wydawnictwo, które książkę wydało. W świecie perfum jest inaczej. Tu prawdziwi kreatorzy zapachów pozostają w cieniu, często nawet firmy zamawiające kompozycję zapachową zastrzegają sobie w umowie, że jej twórca ma być anonimowy. Na szczęście praktyka ta powoli odchodzi w przeszłość, a firmy perfumiarskie coraz chętniej wskazują, kto sporządził recepturę zapachu. Również media wykazują większe zainteresowanie „nosami”, którzy częściej udzielają wywiadów i stają się bohaterami artykułów. Sophie Grojsman z IFF została nawet uznana przez „Financial Times” za jedną z trzech kobiet, które mają największy wpływ na to, jak będą pachnieć kobiety.

Może więc już wkrótce w perfumerii będziemy zwracać uwagę nie tyle na markę perfum, co na ich kreatora? Podobnie jak w księgarni nie jest dla nas ważne, kto wydaje książki Szymborskiej czy Coehlo, lecz kto je napisał.

Z pewnością do najwybitniejszych kreatorów zapachów należeli kolejni twórcy perfum z rodziny Guerlainów. Stworzyli oni ok. 600 kompozycji zapachowych, w tym tak ważne w dziejach perfumiartwa zapachy jak Jicky (Aime Guerlain) czy Shalimar (Jacques). Z pewnością do wielkich twórców zapachów trzeba zaliczyć Francoisa Coty’ego, który jako pierwszy docenił zalety kompozycji łączących nuty silnie skon- trastowane. Wśród sław świata perfum nie może zabraknąć Ernesta Beaux, twórcy takich zapachów, jak perfumy wszechczasów N° 5 Chanel i Soir de Paris Bourjois, oraz Edmonda Roudnitski, który wykreował zaledwie kilka zapachów, jednak każdy przeszedł do historii. Wśród nich warto wymienić Femme Rochasa czy Eau Sauvage Diora. To właśnie Roudnitska miał duży wpływ na to, że przez kilka dziesięcioleci panowała moda na zapachy szyprowe.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>