12
Lis.
0

Kwiaty w perfumach

W perfumach zaliczanych do kwiatowej rodziny zapachowej dominują znane każdemu zapachy kwiatów, najczęściej jaśminu, róży, konwalii czy bzu, oraz bardziej egzotyczne wonie – aromat tuberozy, geranium, ylang-ylang i wielu innych, często rzadkich i tajemniczych kwiatów. Nie znaczy to jednak, że pachnidta kwiatowe są jednowymiarowe i można je od razu zakwalifikować jako kobiece i romantyczne. Są wśród nich zapachy niezwykle wyrafinowane, które mogą wywoływać onieśmielenie, jak V’E Ver- sacego czy Bulgari pour Femme, oraz nieco mroczne i wyzywające, jak np. Addict Diora, które nie tylko przyciągają, lecz również niepokoją. Można w tej rodzinie odszukać pachnidta radosne i młodzieńcze, tryskające optymizmem i wiosenną energią, jak SAnais Anais Cacharela, oraz odurzające, duszące i przytłaczające zapachy z akordem białych kwiatów. Są wreszcie perfumy kwiatowo-aldehydowe ze słynnym N° 5 Chanel na czele, które zaskakują swoją wieloznacznością, niezwykłością i skromnością.

W kwiatowej rodzinie zapachowej można więc znaleźć perfumy zarówno do pracy (szczególnie nadają się do tego pachnidla z nutami wodnych owoców), na ekskluzywne spotkanie wieczorem (wyrafinowane bukiety kwiatowe), jak i dla kobiet, które chcą podkreślić swoją niezależność i inteligencję (zapachy kwiatowo-aldehydowe).

Do początku XX wieku dominowały wody jednokwiatowe – różane, konwaliowe czy jaśminowe. W roku 1912 pojawi) się zapach Quelques Fleurs firmy Houbigant. Połączono w nim kilka olejków kwiatowych, dzięki czemu powstał nowy, nieco abstrakcyjny, zrównoważony zapach, zwany dziś bukietem kwiatowym. Takie kompozycje stanowią obecnie najbardziej klasyczną grupę pachnideł z kwiatowej rodziny zapachowej. Należą do niej m.in. Beautiful firmy Estée Lauder, Escada Margaretta Ley, cyjSoir de Paris Bourjois, Rare Gold Avonu, czy Pani Walewska polskiego Miraculum. Charakteryzują się one dużą uniwersalnością, choć mogą się wydawać zbyt poważne dla młodych kobiet. Są niezbyt natarczywe, umiarkowanie erotyczne, wystarczająco indywidualne i w pełni eleganckie. Praktycznie mogą być używane w każdych okolicznościach, jednak najlepiej pachną wieczorem oraz na osobach zajmujących dość wysoką pozycję zawodową i towarzyską.

Rzecz oczywista efekt używania bukietów kwiatowych nie zawsze jest taki sam. Np. perfumy LAir du Temps Niny Ricci z pewnością pomogą podkreślić takie cechy jak skromność i oryginalna staromodność, cieplejszy zapach Gabriela Sabatini doda nieco zmysłowości, a nieoczywista i bardzo wyrafinowana kompozycja Lacoste pour Femme będzie zmieniała się wraz z użytkownikiem, zwykle dodając mu uroku.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>