24
Lis.
0

Łamliwość paznokci

Większość dermatologów specjalizujących się w schorzeniach paznokci twierdzi, że jest to najczęstszy problem zgłaszających się do nich pacjentek. Kobiety z bardzo łamliwymi paznokciami doznają łamania się płytki wzdłuż paznokcia lub rozwarstwiania płytki. Łamliwość paznokci można porównać do wysuszenia skóry, często zaś oba te schorzenia występują równocześnie: w każdym razie łamliwość częściej zdarza się u kobiet z suchą skórą niż z tłustą. Problem polega głównie na niezdolności paznokci do zatrzymywania wody. Przyczyną jest fakt, że paznokcie, w odróżnieniu od włosów i skóry, zawierają bardzo niewiele łoju i tłuszczu zdolnych zatrzymywać wilgoć. Stan łamliwych paznokci pogarsza się w zimie, gdy chłodne, suche powietrze i ciepłe, wysuszone, w ogrzewanych pomieszczeniach, wpływa negatywnie na i tak już suchą skórę, włosy i paznokcie. Choć malowanie paznokci lakierem jest jednym ze środków zapobiegających nadmiernemu ich wysuszeniu i łamliwości, to jednak zbyt częsty manikiur (częstszy niż raz w tygodniu) może zwiększyć ryzyko wystąpienia łamliwości: zmywacze do lakierów zawierają rozpuszczalniki, które mogą pozbawiać paznokcie naturalnej wilgoci, co prowadzi do wysuszenia i łamliwości.

Wyjściem w takiej sytuacji jest zaopatrzenie paznokci w wodę i tłuszcz. Rób raz lub dwa razy dziennie kąpiel dłoni w ciepłej (nie gorącej!) wodzie, dopóki nie poczujesz, że paznokcie stały się miękkie – co dowodzi, że nasiąknęły wodą. Natychmiast po kąpieli wetrzyj w dłonie bogaty krem do rąk, najlepiej jeden z tych, które zawierają fosfolipidy lub takie składniki, jak mocznik lub kwas mlekowy. Na noc wkładaj cienkie bawełniane rękawiczki, żeby krem nawilżający wsiąkał w dłonie, a nie w pościel. Ponieważ detergenty, których używasz w gospodarstwie domowym, usuwają warstewkę naturalnego tłuszczu z rąk i paznokci, nie zapominaj o wkładaniu wyściełanych bawełną winylowych rękawic przed wykonaniem każdej pracy z zastosowaniem środków myjących i czyszczących.

Naukowcy nie ustają w poszukiwaniach innych sub stancji hamujących łamliwość paznokci. Jednym ze sposobów są suplementy biotyny, o czym już wcześniej wspomniano. Jedna z prób prowadzonych przez szwajcarskich dermatologów wykazała, że pacjentki z łamliwymi paznokciami, otrzymujące dodatkowo biotynę, po dziewięciu miesiącach miały mocniejsze, grubsze i gładsze paznokcie.

W Stanach Zjednoczonych naukowcy z Columbia Presbyterian Medical Center w Nowym Jorku wypróbowali działanie na paznokcie leku przeciw wypadaniu włosów, minoksidilu. Badania przeprowadzono na skutek doniesień od pacjentów, którzy, wcierając lek w skórę głowy, zauważyli, że mają mniej łamliwe, bardziej odporne paznokcie. Wstępne próby nie wypadły bardzo zachęcająco, ale lekarze kontynuują poszukiwania ewentualnego związku pomiędzy stosowaniem minoksidilu a mniejszą łamliwością paznokci.

W rzadkich przypadkach łamliwe paznokcie mogą być sygnałem wskazującym na zaburzenia wewnętrzne organizmu, na przykład słabe krążenie, artretyzm lub niedobory odżywcze. Dlatego więc, jeśli nadmierna łamliwość paznokci nie ustępuje, powinnaś się zgłosić do lekarza.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>