15
Gru.
0

Leczenie łysienia – ciąg dalszy

Przeszczep włosów. Niektóre kobiety cierpiące na łysienie mogą być kandydatkami do przeszczepu włosów. Zabieg ten polega na pobraniu owłosionej skóry ze zdrowymi mieszkami włosowymi i wszczepieniu ich w łyse okolice. Jeszcze do niedawna ten zabieg nie był uważany za dobre wyjście dla kobiet – fakt, iż łysienie u kobiet obejmuje raczej całą głowę niż poszczególne obszary, oznaczał, że trudno było znaleźć naprawdę zdrową skórę ze zdrowymi włosami. Ostatnie jednak udoskonalenia technik operacyjnych w tej dziedzinie – mini- i mikroprzeszczepy – przyczyniły się do szerszego i skuteczniejszego stosowania transplantacji włosów u kobiet. Owe przeszczepy stwarzają także bardziej naturalny wygląd linii włosów i dają mniejsze niebezpieczeństwo pozostawienia blizn (aczkolwiek zawsze istnieje pewne ryzyko). Przeszczep włosów jest zabiegiem kosztownym i do pewnego stopnia jego efety są zależne od umiejętności chirurga. Jeśli zdecydujesz się na taki zabieg, wybierz renomowaną klinikę lub lekarza, który ma pod tym względem duże doświadczenie.

Układanie włosów i pielęgnowanie. Chociaż nie da się zapobiegać łysieniu kobiet, to jednak jego skutki można zatuszować odpowiednią fryzurą i ochroną włosów przed uszkodzeniem mechanicznym (gorące suszarki, lokówki, gwałtowne czesanie i szczotkowanie, trwała). Ciemnoskóre kobiety są bardziej narażone na łysienie plackowate ze względu na długotrwałe naciąganie i skręcanie włosów w niektórych fryzurach, na przykład rzędach drobnych warkoczyków, nie mówiąc już o powtarzanych zabiegach prostowania i farbowania, osłabiających włosy, a czasem nawet powodujących ich wypadanie.

Regularne stosowanie odżywek na rzednące włosy nie tylko pomaga je łatwo rozczesać i zapobiega łamaniu włosów, ale także może sprawić, że optycznie powiększy się ich objętość. Nie daj się jednak zwieść obietnicom na etykietach środków na porost włosów dostępnych bez recepty. Witaminy, płyny do wcierania, specjalne balsamy i szampony nie powstrzymają wypadania włosów i nie spowodują ich odrastania. Ich skuteczność przejawia się jedynie w drenowaniu kieszeni.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>