18
Lis.
0

NOWE ŚRODKI DO UKŁADANIA WŁOSÓW – PIANKI, ŻELE I INNE

Dni, kiedy sypiałyśmy z wałkami na głowie i smażyłyśmy się pod wielkimi kubłowatymi aparatami do suszenia włosów, są już, na szczęście, dawno za nami. Miejsce skomplikowanych fryzur sprzed dwudziestu, trzydziestu lat zajęły bardziej miękkie, naturalne uczesania – a wraz z nimi pojawiła się cała nowa generacja produktów do układania włosów – pianki, żele, lotiony, żele w sprayu i lakiery do włosów.

Wszystkie te środki generalnie służą jednemu celowi: wytworzeniu powłoki na włosach, utrzymującej je w pożądanym, wybranym kształcie. Aby ten cel osiągnąć, wszystkie preparaty produkuje się na bazie polimerów, to znaczy na podstawie substancji o wielkich cząsteczkach, pozlepianych ze sobą. Nasze prababki do utrwalania fryzury używały naturalnych polimerów – żelatyny i skrobi. Cząsteczkami obecnie stosowanych podłoży polimerowych są proteiny, składniki skrobiowe, silikony lub substancje całkowicie syntetyczne.

Polimer zostaje rozpuszczony w wodzie lub alkoholu. Wyroby z napisem na etykiecie „mocny” lub „super- mocny” prawie zawsze są na bazie alkoholu, ponieważ te typy polimerów rozpuszczają się jedynie w alkoholu. Alkohol jest także czynnikiem powodującym szybsze wysychanie preparatu na włosach. Niektórzy producenci chlubią się nalepką „bez alkoholu”, twierdząc, że alkohol wysusza włosy, ponieważ parując pociąga za sobą wodę. Ale część chemików kosmetologów uważa, że włosy szybko się dostosowują do wilgotności otoczenia i re- absorbują wodę, więc dodatek alkoholu do tych prze- paratów w zasadzie nie ma większego znaczenia. Środki oparte na wodnym podłożu są lżejsze, słabiej działające. Nadają się do nieskomplikowanych fryzur lub po prostu do utrzymania włosów w porządku.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>