24
Lis.
0

ODZYWKI: „GŁĘBOKIE CZY „CODZIENNE”

Wiele kobiet po trzydziestce pamięta jeszcze czasy, zanim powstało słowo „odżywka” – wtedy do „rozplątywania” włosów po myciu używało się „kremów do płukania” lub płukanek. Dzisiejsze odżywki, te zwykłe i te do kompresów, służą w zasadzie temu samemu celowi, zawierają jednak nowe, uzyskiwane metodą nowoczesnych technologii składniki, niedostępne przed laty. Wynikiem owych technologii jest działanie tych odżywek na włosy – od nadania im puszystości, do utrwalenia koloru – czego płukanki nie były w stanie dokonać.

Odżywki, podobnie jak szampony, muszą działać wielostronnie, ale w sposób zrównoważony. Muszą zostawiać na włosach sporo składników umożliwiających łatwe rozczesywanie, ale nie za wiele, by włosy nie wyglądały ciężko, nienaturalnie lub, broń Boże, „tłusto”.

W jaki sposób działa odżywka? Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie odżywki są naładowane dodatnio i jako takie są przyciągane przez ujemne ładunki na powierzchni włosów. Im bardziej uszkodzony włos, tym ma silniejszy ładunek ujemny i tym silniej przyciąga odżywkę. Kiedy już odżywka zostaje „przyciągnięta” do włosa, szczególnie do jego wysuszonej części, zapewnia poślizg i redukuje tarcie, dzięki czemu włosy łatwiej się rozczesują.

Większość odżywek ma podłoże olejowe lub pozbawione oleju podłoże polimerowe. Typowym składnikiem polimerowym może być, na przykład, coś takiego jak polyquaternium 10, natomiast podłożem olejowym jakiś chlorek, przykładowo trójmetylocetylowy chlorek amonowy. Obecnie większość odżywek zawiera także silikony, które dodają włosom blasku.

Odżywki, które obiecują nadać puszystość włosom, najczęściej zawierają mnóstwo protein, które przyklejają się do włosów i powiększają ich masę nie natłuszczając. Odżywki nawilżające (występujące także jako odżywki do włosów suchych, uszkodzonych lub farbowanych) zwykle zawierają aminokwasy, sacharydy, proteiny i inne składniki zdolne do przyciągania i zatrzymywania wilgoci we włosach.

Wszystkie odżywki w kremie zawierają także emulgatory (na przykład stearynian glicerolu lub cetan) oraz takie same substancje zapachowe i konserwanty, jakie przypuszczalnie występują w szamponach.

Największa różnica między „głębokimi”, tzn. kompre- sowymi, odżywkami a odżywkami do codziennego użytku (nazywanych także przez niektórych producentów „leczniczymi” i „płukankami”) polega na tym, że głębokie odżywki zawierają składniki w większej koncentracji i o mniejszym ciężarze cząsteczkowym, dzięki czemu odżywka łatwiej dociera do trzonu włosa podczas dwudziestominutowego kompresu. Płukanki nakłada się na chwilę po każdym myciu włosów i spłukuje, dlatego nie muszą przenikać do rdzenia włosów, pokrywają je tylko składnikami umożliwiającymi gładkie rozczesywanie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>