Po menopauzie zmiany w paznokciach stają się bardziej zauważalne. Cykl odnowy paznokcia w dalszym ciągu się wydłuża, a same paznokcie stają się grubsze, często tworzą się na nich bruzdy. „Uważam, że bruzdy na paznokciach u starszych osób to zjawisko analogiczne do zmarszczek na twarzy i jest objawem starzenia się – twierdzi Richard K. Scher, profesor dermatolog, ordynator wydziału chorób paznokci w Columbia Presbyterian Medical Center. – Istnieją również pewne dowody, że nadmierna ekspozycja na słońce może uszkodzić elastyczną tkankę łożyska paznokciowego, podobnie jak dzieje się ze skórą: z moich doświadczeń wynika, że kobiety, u których występuje wiele zmarszczek na twarzy, mają także bruzdy na paznokciach, i zazwyczaj spędzały one wiele czasu na słońcu”.
W tym wieku na paznokciach odbijają się także lata palenia papierosów – paznokcie są przebarwione, za- żółcone substancjami smolistymi z papierosów. Niektórzy lekarze są zdania, że wpływ palenia papierosów na krążenie wydłuża cykl odnowy paznokci w większym stopniu niż naturalny proces starzenia się: im mniej krwi dopływa do koniuszków palców, tym wolniej rosną paznokcie.
Wraz z wiekiem paznokcie stają się także bardziej kruche i łamliwe – jest to fakt, który lekarze wiążą z ubytkiem wody zawartej w paznokciach. Wydłużony cykl odnowy paznokci oznacza również, że stają się one grubsze – aby zmiękły i łatwiej poddały się obcinaniu, trzeba je moczyć w gorącej wodzie przez piętnaście, a nawet dwadzieścia minut.
Grzybica paznokci u rąk, a zwłaszcza u nóg, występuje częściej u osób starszych. Może to być wynikiem spowolnionego procesu odnawiania się paznokci, co daje grzybom więcej czasu na rozwój, ale część lekarzy jest zdania, że zwiększona liczba zachorowań w tym wieku jest związana z faktem, iż z wiekiem obniża się także ogólna odporność organizmu. Krótkie obcięcie paznokci, zachowanie czystości i unikanie wilgoci może zapobiec zakażeniu. Pomocne bywa także stosowanie zasypek przeciwgrzybiczych.
Niektóre kobiety twierdzą, że ich paznokcie wyglądają ładniej i rosną szybciej po zastosowaniu estrogenowej terapii uzupełniającej. Jak dotąd jednak nic nie potwierdza tej teorii.
Leave a reply