23
Gru.
0

Perfumy i poszukiwanie osobowości

Każdy, kto chce świadomie używać perfum, musi zadać sobie pytanie: „Jaki jest cel ich noszenia?”. Jeśli mają jedynie sprawiać przyjemność ich posiadaczowi, męki dobierania pachnidła sprowadzają się do rozterek związanych z decyzją, który zapach wybrać spośród kilku czy nawet kilkunastu uznanych za pociągające.

Inaczej rzecz się ma, jeśli perfumy mają służyć poprawianiu wizerunku ich użytkownika, czyli są wykorzystywane do komunikowania się z otoczeniem, przekazywania mu za pomocą języka zapachów ściśle określonych znaczeń. Wówczas nie tylko trzeba dobrze poznać cechy pachnidła, lecz także własne słabości i zalety. Mężczyzna pragnący podkreślić swoją siłę, zdecydowanie i pewność siebie powinien sięgnąć po pachnidto, którego zapach jest powszechnie kojarzony z takimi właśnie cechami. Najodpowiedniejsza będzie zapewne kompozycja z rodziny fougere, np. Pasha Cartiera, Gant czy GoodLife Davidoffa. Podobnego zapachu mogą również używać osoby, które chcą zatuszować niektóre cechy, np. niewielki brak zdecydowania czy nawet dokuczliwą, lecz nie skrajną nieśmiałość. Pachnideł z tej rodziny nie powinny natomiast używać osoby, które chcą ukryć swoją arogancję czy mają kłopoty z nawiązywaniem kontaktu z innymi. W tym wypadku mogą pomóc perfumy uznawane za sympatyczne i przyciągające, czy nawet dowcipne, np. łagodne kompozycje z rodziny orientalnej, perfumy smakowe lub zawierające jakąś przyjazną, frapującą nutę, jak Eau de Campagne Sisleya pachnąca liśćmi pomidora, czy też, jak

Świat perfum wskazują niektórzy, łopianu. Dobrze sprawdzają się również perfumy modne i uznawane za atrakcyjne przez ludzi, z którymi chce się nawiązać bliższe relacje – pod warunkiem, że nie podkreślają cech negatywnych. Brak umiejętności noszenia garnituru można nieco zakamuflować nosząc eleganckie i spokojne perfumy, np. z rodziny drzewnej. Inteligencję i bogatą osobowość podkreślą zapachy szyprowe, a aktywność, gotowość do działania i podporządkowania się zapachy świeże, np. wodne. Kobiety mogą trochę złagodzić naturalną oschłość i surowość używając perfum pól- orientalno-kwiatowych. Jeśli pragną być częściej dostrzegane przez innych, powinny spróbować kompozycji wyrazistych i ekspansywnych – zawierających silnie zaakcentowane nuty białych kwiatów, orientalnych czy nawet smakowych. Kiedy zaś pragną podkreślić swoją przewagę nad innymi, czy to wynikającą z pozycji społecznej, czy intelektu, mogą użyć perfum szyprowych, kwiatowo-aldehydowych lub nowoczesnych, nieco cierpkich perfum balsamicznch.

Wyobraźmy sobie, że drobna, pogodna szatynka o niskim wzroście obejmuje kierownictwo nad zespołem ludzi, których praca wymaga częstych kontaktów ze współpracownikami. Nowa szefowa ma cechy, sprzyjające lekceważeniu i poufałości – jest niska i ma pogodne usposobienie. Również kolor jej włosów nie jest zbyt wyrazisty. Zdobywanie autorytetu przychodzi jej więc trudniej niż innym. Jeśli używałaby zapachów, które budzą sympatię, przyciągają i po prostu są ładne, wysyłałaby sygnał, że jest słodka i miła. Wówczas jeszcze trudniej byłoby jej zachować dystans wobec podwładnych i narzucać im swoją wolę. Powinna więc używać innych perfum – najlepiej z silnie podkreślonymi nutami chłodnymi i cierpkimi, wyraźnie zarysowanymi kontrastami, które budzą niepokój i onieśmielenie, a nawet trochę drażnią swą wieloznacznością.

Innym ciekawym przykładem może być młody mężczyzna, który chce wejść do silnie zhierarchizowanej grupy znajomych. Ma silną osobowość, jest uparty i ma cechy przywódcze. Można nawet powiedzieć, że bywa nieco arogancki. Używanie w tym wypadku zapachów drażniących i podkreślających silę, jak fougere czy korzenne, może utrudnić mu kontakt i prowokować do rywalizacji osoby, z którymi pragnie się zaprzyjaźnić. Bardziej odpowiednie wydają się więc pachnidła emanujące spokojem, jak czyste zapachy drzewne czy też kompozycje pełne radości, odwołujące się do poczucia humoru.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>