12
Gru.
0

Perfumy wielkich mistrzów

Sławę, jaką cieszą się wybitni artyści, chętnie wykorzystują producenci perfum. Swoje perfumy mają gwiazdy estrady i filmu oraz śpiewacy operowi, jak Luciano Pavarotti. Na flakonach znalazły się również nazwiska wielkich malarzy. Można więc kupić pachnidta sygnowane nazwiskiem Miro, Van Gogh, Salvador Dali czy Andy Warhol. Związków z twórczością wielkich mistrzów raczej nie należy się doszukiwać w samych zapachach, lecz we flakonach i opakowaniach. Salvador Dali ze światem perfum związany był od lat czterdziestych XX wieku, kiedy to zaprojektował flakon do zapachu Le Roi Soleii Elzy Schiaparelli. W latach osiemdziesiątych stworzył własną markę perfum i słynnego flakonu w kształcie ust kobiety, który to motyw zaczerpnął z własnego obrazu Afrodyta z Cnide. Motywy z jego dzieł można odnaleźć również w kolejnych pachnidtach sygnowanych nazwiskiem hiszpańskiego surrealisty, powstałych już po jego śmierci, jak m.in. Le Roy Soleii czy Eau de Dali.

Twórczość innego malarza – Andy Warhola zainspirowała projektantów flakonów perfum sygnowanych nazwiskiem tego kultowego amerykańskiego artysty. Flakon zapachu Andy Warhol dla kobiet zdobią motywy z obrazu „Kwiaty”, a wody toaletowej Andy Warhol pour Homme przekreślone litery S z obrazu „Dolary”.

W niezwykle wyrafinowanych flakonach sprzedawane są zapachy marki Lalique, która nawiązuje do sławy najwybitniejszego chyba twórcy flakonów perfum Rene Lalique’a. Zdobią je urokliwe głowy Iwa, konia, tajemniczy feniks oraz faun. Flakon Le Baiser przyciąga wzrok miniaturową płaskorzeźbą całującej się pary. Wszystkie te motywy pochodzą od dzieł francuskiego jubilera i rzeźbiarza.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>