01
Lis.
0

Prostowanie włosów i pomady

Zasada prostowania bardzo skręconych włosów jest taka sama jak zasada skręcania prostych – łańcuchy proteinowe włosa zostają zmienione i ustalone w pożądanym kształcie. Prostowanie można przeprowadzać metodami krótkotrwałymi – za pomocą płynów czy też działania podwyższonej temperatury, lub trwałymi (zanim odrosną nowe włosy) – preparatami chemicznymi i środkami rozprężającymi. Zabiegu prostowania nie powinno się przeprowadzać na włosach uprzednio farbowanych barwnikami metalicznymi lub roślinnymi. Jeśli miałaś jakikolwiek zabieg na włosach wymagający użycia substancji chemicznych, przed prostowaniem włosów z użyciem gorącego grzebienia lub środków rozprężających powinnaś się poradzić fryzjera.

Pomady. Po wczesaniu pomady, włosy pod jej ciężarem opadają i lekko się prostują, ale są także lepkie i tłuste. Efekt jest krótkotrwały, po zmyciu pomady włosy ponownie się skręcają. Metoda ta nie jest wskazana przy cerze trądzikowej: w schorzeniu nazywanym trądzikiem poma- dowym pryszcze występują na skórze wzdłuż linii włosów po kontakcie skóry z pomadą, która zatyka pory.

Gorący grzebień. Jedną z najczęściej stosowanych metod prostowania włosów jest użycie gorącego grzebienia. Zwykle najpierw aplikuje się na włosy gorącą oliwkę, po czym czesze się je podgrzewanym grzebieniem metalowym. Podczas tego procesu dochodzi do zmiany układu łańcuchów proteinowych i rozciągania włosów, które dzięki temu się prostują. Kobiety wybierające tę metodę ryzykują przypalenie włosów, jeśli oliwa lub grzebień są za gorące, ewentualnie poparzenia skóry głowy, twarzy lub szyi, jeśli oliwa spłynie z włosów. Dlatego przy stosowaniu tej metody należy zachować maksymalną ostrożność. Po rozprężeniu włosów, wiele kobiet nawija je potem na wałki i ponownie ogrzewa. Rzecz jasna, że takie nadmierne działanie wysokiej temperatury powoduje uszkodzenie włosów, należy więc koniecznie pamiętać o codziennym stosowaniu balsamu do włosów i – raz w tygodniu – kompresu z odżywką regeneracyjną. Efekty tej metody najczęściej utrzymują się do następnego mycia głowy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>