03
Gru.
0

Przykład stylistów

Prawie w każdym piśmie dla kobiet można znaleźć rubrykę, w której zamieszczone są porady stylistów dotyczące doboru ubrań, dodatków, fryzury czy makijażu. Dzięki nim można się na przykład dowiedzieć, że wyszywana cekinami sukienka nie jest odpowiednim strojem do pracy, za to można ją śmiało założyć wieczorem – w zależności od fasonu albo na dyskotekę, albo na bal czy uroczysty koncert w filharmonii. Dżinsy i sportowe buty Tod’s bądź Sebago pasują do atmosfery towarzyszącej wycieczce za miasto, a ostry makijaż z dodatkiem brokatu może zachwycać na imprezie sylwestrowej, ale w czasie popołudnia spędzonego na polu golfowym co najwyżej będzie wzbudzać niezdrową sensację.

Czy podobnie jest z perfumami? Czy inne powinno się nosić w czasie służbowego lunchu, a inne podczas wieczornego rautu? Inne do dżinsów, a inne do futra? Od kilkudziesięciu lat charakter perfum coraz bardziej się różnicuje, a ich język staje się bardziej precyzyjny. Można kupić perfumy określane jako sportowe, w których dominują nuty świeże i wodne, budzące skojarzenia z klubem fitness i orzeźwiającym prysznicem po wyczerpujących ćwiczeniach. Tuż obok nich na pótce w perfumerii stoją zapachy ciężkie i otulające, budujące w wyobraźni obraz luksusowych wnętrz, skórzanych tylnych kanap limuzyn i długich, niezbyt skromnych sukien. Są wreszcie zapachy wibrujące i nowoczesne, wprawiające w trans niczym pulsujące rytmy techno oraz chtodne I przenikliwe kompozycje, budzące respekt i szacunek. Niektóre pachnidta zdają się mówić: „Jestem sympatyczny i mity, mam poczucie humoru i lubię się dobrze bawić”. Inne wprost przeciwne oznajmiają: „Traktuję życie poważnie, nikt nie ma ze mną szans. Ja tu rządzę”. Jeszcze inne kokieteryjnie zapewniają: „Jestem cool, ale trzeba przy mnie zachować pewne zasady”.

Wydaje się więc, że dobieranie perfum do sytuacji, wydarzenia czy nawet pory dnia staje się koniecznością. Powoli trzeba się przyzwyczaić do przebierania w nich, niczym w sukienkach czy krawatach wiszących w szafie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>