01
Sty.
0

Rozwój paznokci podczas dojrzewania

Zmiany hormonalne zachodzące w organizmach nastolatków w znacznie mniejszym stopniu odbijają się na paznokciach niż na skórze czy włosach. U większości dojrzewających dziewcząt nie występują zmiany cyklu wzrostu paznokci ani ich schorzenia. Mimo to, nienaturalne zachowania czy przyzwyczajenia młodzieży mogą się odbijać na paznokciach. Na przykład u dziewcząt, które stosują zwariowane diety lub cierpią na zaburzenia wchłaniania, paznokcie stają się kruche i łatwo się łamią. Takie objawy mogą wskazywać, że dziewczynka cierpi na anoreksję (zaburzenie polegające na chorobliwym głodzeniu się w celu schudnięcia). Kruchość paznokci jest spowodowana wyjątkowym niedoborem składników odżywczych na skutek nieodpowiedniej diety.

U osób z dobrze zrównoważoną dietą zmiany w odżywianiu nie objawiają się w żaden widoczny sposób, z jednym ewentualnym wyjątkiem: ostatnio przeprowadzane badania wykazały, że suplementacja (uzupełnianie niedoborów) biotyny, występującej w żółtkach jaj, ciemnozielonych warzywach oraz wątrobie, może wzmocnić kruche paznokcie. Biotyna (witamina H) jest niezbędna do zachowania zdrowych włosów, skóry i paznokci. Mimo to nie ma jeszcze opracowanych naukowo dowodów na to, że jej dodatkowe podawanie jest konieczne dla każdego. W każdym razie, jeśli masz kłopoty z bardzo kruchyni paznokciami, skonsultuj z lekarzem możliwość uzupełniania codziennej diety biotyną. A tak na marginesie, nie ma żadnych dowodów na to, że spożywanie żelatyny wzmacnia i utwardza paznokcie lub przyspiesza ich wzrost.

W okresie dorastania pojawiają się także po raz pierwszy kłopoty z niefachowym lub zbyt często wykonywanym manikiurem. Zbyt głębokie wycinanie skórek oraz częste zabiegi wokół paznokci mogą spowodować infekcje, wysuszenie i urazy. (Więcej informacji na ten temat w rozdziale 3.) Zwykle najlepszym wyjściem okazuje się zaprowadzenie córki do zawodowej manikiu- rzystki, która pokaże jej i nauczy prawidłowej pielęgnacji paznokci.

U nastolatek także częściej niż w innych grupach wiekowych występuje zjawisko wrastania paznokci u nóg. Przyczyną jest prawdopodobnie wzmożona aktywność fizyczna i pocenie się stóp, powodujące rozpulchnienie skóry wokół palców, wskutek czego paznokieć łatwiej przebija skórę. (W rozdziale 13 informacja o tym, jak sobie radzić z wrastającym paznokciem.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>