13
Gru.
0

Siła tradycji w przemyśle perfum

Niewątpliwie jednym z kryteriów oceny marki jest jej tradycja i to, jak długo jest obecna na rynku. W świecie perfum najstarsze działające do dzisiaj firmy to francuski Houbigant i niemiecki Muelhens, których dzieje sięgają XVIII wieku. Houbigant nie ma obecnie takiego znaczenia jak w XIX i na początku XX wieku, kiedy to jego wody zapachowe wyznaczały trendy w perfumiarstwie. Niemniej jednak co kilka lat wprowadza na rynek nowe perfumy. Od roku 1987 można np. kupić odnowioną wersję słynnego zapachu Quelques Fleurs z 1912 roku, który dal początek rodzinie wielokwiatowej. Muelhens natomiast działa w strukturach wielkiego koncernu kosmetycznego Weila, wprowadzając na rynek pachnidla zarówno pod swoją marką, jak i tworząc zupełnie nowe, jak Gabriela Sabatini czy Priscllla Presley. W dalszym ciągu sztandarowym produktem Muelhensa jest słynna, klasyczna woda kolońska 4711 Echt Kolnisch Wasser, którą firma wytwarza od roku 1792. Producentem ekskluzywnych wód kolońskich jest również firma Roger & Gallet, która w dziewiętnastym wieku przejęła kontrolę nad najsłynniejszą wytwórnią tego typu pachnidel założoną przez Jana Marię Farinę. Dzisiaj w niektórych krajach można kupić np. Eau de Gingembre tej firmy.

Od 1828 działa firma Guerlain, legenda i symbol francuskiego perfumiarstwa. To właśnie w niej powstały słynne i często wyznaczające nowe trendy w perfumiarstwie kompozycje, jak Jicky z 1889 roku, pierwsze pachnldło, w którym nad woniami naturalnymi dominowały aromaty syntetyczne, czy Shalimar (1925), który do dzisiaj inspiruje twórców zapachów z rodziny orientalnych słodkich i pótorientalnych. Firma przez dziesięciolecia była przedsiębiorstwem rodzinnym. Przedstawiciele rodu Guerlainów zarządzali jej finansami i kreowali wielkie perfumy. Jean-Paul Guerlain, który jeszcze do niedawna tworzył najważniejsze zapachy tej marki, osobiście odwiedzał plantacje roślin służących do wyrobu substancji zapachowych i decydował o tym, czy ich jakość będzie wystarczająca, by zostały użyte do wyrobu perfum. Firma Guerlain szczyci się, że w jej pachnidłach, jeśli to tylko możliwe, stosuje się substancje pochodzenia naturalnego. Dzięki temu pachnidła są wyjątkowo wrażliwe na właściwości skóry osoby, które je nosi, a także na czynniki zewnętrzne, jak np. wilgotność powietrza, co sprawia, że ich używanie jest ciągłym odkrywaniem tajemnic. Obecnie w dziejach firmy rozpoczął się nowy okres – weszła w skład wielkiego koncernu produkującego dobra luksusowe LVMH, który kontroluje takie marki jak Dior czy Givenchy. Również na czele firmowego laboratorium może w niedalekiej przyszłości stanąć ktoś, kto nie nosi nazwiska Guerlain.

Znana z ekskluzywnych perfum jest także francuska, rodzinna firma Molinard założona w roku 1849. W 1921 roku powstało jej najsłynniejsze pachnidlo – Habanita, sprzedawane w równie słynnym flakonie z motywem nimfy wodnej, zaprojektowanym przez René Lalique’a. Można je kupić do dzisiaj.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>