14
Wrz.
0

Środki zmiękczające i usuwające skórki

Aktywnym składnikiem preparatów usuwających naskórek jest wodorotlenek sodu albo potasu, który po prostu rozpuszcza warstwę naskórka na paznokciu, dzięki czemu łatwiej ją usunąć lub odepchnąć. Ponieważ skórki chronią paznokcie, wielu lekarzy uważa, iż owe preparaty są absolutnie niepotrzebne i mogą być wręcz szkodliwe, jeśli pozostają na skórze zbyt długo: staje się ona wtedy zaczerwieniona i spuchnięta. Bardzo ważne jest dokładne przestrzeganie instrukcji na opakowaniu.

Preparaty zmiękczające naskórek często zawierają kwas salicylowy, mocznik i/lub kwas mlekowy. Są łagodniejsze w działaniu od środków usuwających skórki, ale u kobiet z wrażliwą skórą mogą wywołać chroniczne zaczerwienienie i zapalenie skóry, należy ich więc unikać, jeśli wystąpi taka reakcja.

Ile warstw lakieru należy nakładać na paznokcie? Przypuszczalnie nie tak wiele, jak ci się wydaje. Profesjonalne manikiurzystki zalecają nałożenie warstwy lakieru podkładowego, dwóch warstw emalii (przy bardzo ciemnych odcieniach jedna warstwa powinna wystarczyć) i jednej warstwy lakieru ochronnego lub utwardzającego: wiele manikiurzystek radzi codziennie malo wać paznokcie lakierem ochronnym, aby przedłużyć czas utrzymania się emalii i chronić ją przed odpryski- waniem. Ponieważ w zasadzie nie ma wielkiej różnicy w składzie lakierów podkładowych i lakierów ochronnych lub utwardzających (różnica polega właściwie na różnej proporcji tych samych składników), możesz je stosować wymiennie bez żadnych problemów. Przezroczysty lakier utwardzający może być także wykorzystany jako lakier ochronny (pokrywający) na wierzch oraz jako lakier podkładowy pod spód.

Ostatnio robi się coraz modniejszy tak zwany francuski manikiur, w którym zaokrąglone paznokcie wystają najwyżej 6 milimetrów poza czubek palca i są pomalowane naturalnym lub przezroczystym lakierem, tylko wystające czubki są lekko wybielone od spodu. Takie paznokcie nie tylko wyglądają czysto i elegancko, ale także łatwiej je pielęgnować i utrzymać w takim stanie, a co więcej, nie wymaga to całego arsenału środków. Czasami to, co najprostsze, okazuje się najlepsze.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>