01
Lis.
0

Szampony do różnych rodzajów włosów – ciąg dalszy

Szampony lecznicze. Przeznaczone do leczenia pewnych schorzeń skóry głowy i włosów: oprócz podstawowych składników zazwyczaj zawierają jeden składnik „aktywny”. W USA Komisja ds. Leków i Żywności zatwierdziła sześć składników do leczenia łupieżu, łojotoku i łuszczycy, są to: chlorek cynku, siarka, siarczek selenu, dziegieć, kwas salicylowy i kombinacja siarki z kwasem salicylowym. (Więcej informacji na ten temat w rozdziale 9.)

Szampony do codziennego użytku. Ponieważ mają one mniejszą zawartość detergentów i wyższą zawartość składników nawilżających, mogą się okazać za słabe i nie dość dokładnie myjące dla kobiet, które używają wielu środków do układania włosów, ale do mycia „lekkich” włosów są wystarczające.

Szampony połączone z odżywką. Szampony z dodatkiem odżywki są przeznaczone przede wszystkim dla kobiet, których włosy są w dobrym stanie, i które pragną ograniczyć do minimum czas przeznaczony na mycie głowy i zabiegi pielęgnacyjne. Produkty te zawierają środki powierzchniowe do mycia włosów oraz specjalne silikony działające jako czynniki odżywcze, pokrywając trzon włosów i ułatwiając ich rozczesywanie. Większość specjalistów uważa, że szampony te są wygodniejsze w użyciu, lecz gorsze pod względem jakości: działanie oczyszczające nie jest tak dokładne jak przy użyciu zwykłego szamponu, a „odżywianie” włosów gorsze niż po zastosowaniu zwykłej odżywki. Jednak w przypadku konieczności ich zastosowania szampony te spełniają swoje zadanie.

A jeśli chodzi o tzw. szampony „opcjonalne”, które same odżywiają włosy, kiedy zajdzie taka potrzeba i same myją je tylko w razie potrzeby? Otóż taki szampon po prostu nie istnieje. Skoro już mowa o wyborze i dostosowaniu, to włosy mogą się dostosować do szamponu: bardziej porowate części włosów szybciej i w większym stopniu pochłaniają odżywkę i inne substancje niż zdrowsze włosy rosnące tuż przy skórze.(Więcej na ten temat w następnym podrozdziale.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>