08
Lis.
0

SZCZOTKOWANIE WŁOSÓW

Chociaż babcia ci mówiła, że powinnaś co wieczór przed snem sto razy szczotkować włosy, żeby były lśniące, to jednak takim szczotkowaniem możesz im bardziej zaszkodzić niż pomóc. O ile szczotkowanie włosów od czasu do czasu pomaga w rozprowadzeniu łoju po całych włosach (dodając im blasku) i może na jakiś czas powiększyć ich objętość (zwłaszcza gdy się je szczotkuje pod włos, z pochyloną głową, od szyi po końce włosów), to zbyt częste lub zbyt długie szczotkowanie może zwiększyć ryzyko uszkodzenia włosów, zwłaszcza gdy szczotka ma ostre włosie, mogące przecinać lub łamać włosy.

Ważny jest dobór odpowiedniej szczotki i grzebienia do rodzaju włosów i fryzury, ostrożne i łagodne używanie ich oraz utrzymywanie w czystości i dobrym stanie. Większość fryzjerów zgadza się co do poniższych zaleceń:

– Używaj szczotek z włosia, naturalnego lub plastikowego, ale o zaokrąglonych końcówkach. Kiedy większość końcówek poodpada, zmień szczotkę na nową.

– Niezależnie od rodzaju włosów używaj grzebieni z szeroko rozstawionymi zębami. Rozczeszesz włosy przy minimalnym ryzyku ich uszkodzenia.

– Jeśli masz tak ostrzyżone włosy, że musisz je układać na szczotce, wybierz do tego szczotkę z gumową albo winylową rączką (nie wyślizgują się).

– Jeśli suszysz włosy na szczotce, wybieraj szczotki z dziurkami, przez które ogrzane powietrze krąży wokół włosów, dzięki czemu można skrócić czas suszenia.

— Nigdy nie rozczesuj mokrych włosów szczotką, możesz je w ten sposób znacznie uszkodzić. Do tego celu służy grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Rozczesuj włosy stopniowo, wąskimi pasmami, począwszy od dołu, na skórze głowy kończąc.

Po każdym użyciu szczotki i grzebienia usuwaj z nich włosy, a raz na tydzień myj je w ciepłej wodzie z kilkoma kroplami amoniaku.

– Nigdy nie pożyczaj nikomu grzebienia ani szczotki! Tą drogą w obie strony bardzo łatwo przenoszą się różne drobnoustroje, nie wspominając już o tłuszczu i brudzie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>