10
Gru.
0

Trwałe środki koloryzujęce do włosów

Chociaż zarówno farby metaliczne, jak i roślinne dają trwały efekt kolorystyczny na włosach, to jednak większość ludzi mówiąc o trwałych farbach do włosów ma na myśli kolory uzyskane na skutek reakcji utleniania na włosach. Są to jedyne farby do włosów, które mogą rozjaśniać i przyciemniać włosy. Do tej kategorii należą również takie zabiegi, jak „pasemka”, balleyage oraz jedno- i dwustopniowe rozjaśnianie, chociaż w tych wypadkach polega to, pod względem technicznym, wyłącznie na odbarwianiu naturalnego koloru i niedodawaniu sztucznego. Niemniej owe zmiany są trwałe.

Około 70 procent kobiet farbujących włosy wybiera ten rodzaj zabiegu koloryzującego. Polega on na tym, że tuż przed nałożeniem na włosy miesza się z wywoływaczem bezbarwne środki, tworzące barwnik na podłożu zasadowym. Wywoływacz zawiera wodę utlenioną (kwas). Substancja alkaliczna zmieszana z wodą utlenioną rozpulchnia trzon włosa, dzięki czemu drobne cząsteczki barwnika wnikają w substancję korową. Następnie owe bezbarwne cząsteczki wchodzą w reakcję z tlenem z wody utlenionej, po czym łączą się, produkując żądany kolor. Podczas tego procesu zwiększa się ich ciężar cząsteczkowy i robią się za duże, aby się wydostać z substancji korowej, co oznacza, że kolor zostaje już na zawsze. Woda utleniona, oprócz uwalniania tlenu koniecznego do tej reakcji chemicznej, ma także unikalną zdolność do rozjaśniania koloru, rozjaśniając naturalną melaninę w rdzeniu włosa: to właśnie dzięki wodzie utlenionej trwałe farby do włosów mogą rozjaśniać włosy.

Woda utleniona oraz amoniak w większości szamponów kolory żujących mogą rozjaśnić włosy tylko o jeden lub dwa odcienie. Jeśli więc twój naturalny kolor to jasny kasztan, rozjaśnisz włosy jedynie do koloru ciemny blond, ale w żadnym wypadku nie osiągniesz koloru platynowy blond. Tak duża zmiana wymaga dwustopniowego zabiegu (zwanego czasem podwójnym). Najpierw należy rozjaśnić naturalny barwnik we włosach przy użyciu wody utlenionej oraz „detonatora”, jakim jest silny roztwór amoniaku, zazwyczaj nadsiarczan amonu. Następnie nakłada się na włosy farbę półtrwałą lub trwałą, aby uzyskać żądany kolor.

Wielu specjalistów odradza ten dwustopniowy zabieg, ponieważ silne substancje chemiczne, jeśli stosuje się je niefachowo, mogą spowodować łamliwość i uszkodzenie włosów, a także dlatego, że tak drastyczna zmiana koloru wymaga częstego farbowania odrostów, co zwiększa koszty i jest dość niewygodne. Co więcej, w ten sposób farbowane włosy często nie harmonizują z karnacją, która pierwotnie współgrała z całkowicie innym kolorem włosów.

Dwustopniowy proces farbowania włosów bywa skuteczniejszy w przypadku kobiet z siwizną. Ponieważ posiwiałe włosy to włosy białe (odbarwione) wymieszane z ciemniejszymi pasemkami, rozjaśnić trzeba jedynie te ciemniejsze pasemka.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>