10
Gru.
0

Włosy – od dwudziestki do czterdziestki: lata reprodukcyjne cz. II

Większość kobiet rasy kaukaskiej zauważa także pierwsze siwe włosy po przekroczeniu trzydziestki (choć wiele z nich może mieć siwe włosy około dwudziestki, a nawet wcześniej). Po przekroczeniu trzydziestki około 25 procent wszystkich białych kobiet ma wyraźne pasma siwizny. Interesujące, że czarnoskóre kobiety zaczynają siwieć o wiele później, około czterdziestego piątego roku życia. Ale, o dziwo, prawie jedna trzecia kobiet nigdy nie staje się kompletnie białowłosa (jeśli już, to te, które miały jasne włosy). Natomiast tylko nieliczne nigdy nie siwieją. Prawdopodobieństwo siwienia jest przede wszystkim zależne od dziedziczności. Jeśli twoi rodzice wcześnie posiwieli, z tobą pewnie będzie tak samo. A jeśli masz tyle szczęścia, że należysz do garstki ludzi, których rodzice zachowali swój kolor włosów do późnej starości, to prawdopodobnie również nie osiwiejesz.

Jak już wspomniano wcześniej w tym rozdziale, siwizna jest spowodowana brakiem pigmentu w trzonie włosa. Pojedyncze pasemka mogą lekko siwieć w miarę obniżania się zawartości barwnika, ale w końcu zupełnie zbieleją, i nawet gdy będą zmieszane z pasmami kolorowych włosów, to i tak włosy będą wyglądały jak siwe. Choć wiele kobiet cieszy taka zmiana, to inne w tym wieku zaczynają eksperymenty z farbowaniem włosów. Obecnie mają po temu o wiele większe możliwości niż kiedykolwiek przedtem. (Więcej informacji na ten temat w rozdziale 8.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>