02
Gru.
0

Włosy – od dwudziestki do czterdziestki: lata reprodukcyjne

Według danych z przeprowadzanych badań kobieta ma najgęstsze włosy w wieku dwudziestu lat. W ciągu następnych pięćdziesięciu lat, lub więcej, włosy stopniowo rzedną, aż około siedemdziesiątki większość kobiet zauważa, że ich włosy są o wiele rzadsze i delikatniejsze niż w dzieciństwie. Te zmiany zaczynają się już wtedy, gdy kobieta jest w ciąży. Włosy, podobnie jak skóra i paznokcie, są w dużym stopniu zależne od wydzielania hormonów. Estrogen powoduje porost włosów i ich grubienie, a podczas ciąży organizm produkuje wielkie ilości estrogenów. Dlatego w tym okresie kobiety cieszą się pięknymi, bujnymi włosami, jakich nie miały nigdy przedtem i nie będą miały nigdy potem. A jednak trzy miesiące po porodzie zauważają, że na szczotce do włosów zostaje ich coraz więcej. Ta zmiana jest spowodowana obniżeniem wydzielania estrogenu po urodzeniu dziecka. Część lekarzy uważa również, że ekstremalny stres, jakim jest poród, może „zamknąć” poszczególne mieszki włosowe, powodując wypadanie włosów trzy miesiące później. Jakakolwiek jest tego przyczyna, włosy nieczęsto stają się rzadsze niż przed ciążą, a wzmożone ich wypadanie w zasadzie ustępuje pół roku po porodzie.

Nie ulega wątpliwości, że każda kobieta w tej grupie wiekowej, zauważywszy nagłe, wyraźne wypadanie włosów, powinna się zgłosić do lekarza. Może to być sygnałem choroby ogólnej lub zaburzeń hormonalnych i powinno być leczone. Jeśli wypadaniu włosów towarzyszy trądzik, nieregularne miesiączkowanie i/lub bezpłodność, jest to niewątpliwie objaw zaburzeń hormonalnych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>