01
Gru.
0

Wrastający paznokieć

Wrastające paznokcie u nóg, podobnie jak wiele innych kłopotów z paznokciami, są często spowodowane naszymi wysiłkami zmierzającymi ku temu, by stopy wyglądały jak najładniej – a mianowicie zbyt krótkim lub nieprawidłowym obcinaniem paznokci, a także noszeniem zbyt wąskiego obuwia uciskającego palce. Zbyt krótko obcięty lub krzywy paznokieć pod naciskiem przebija wał skórny i wrasta w skórę. Ciasne buty jeszcze pogarszają sprawę, ponieważ przyciskają skórę do paznokcia. Wrośnięte paznokcie, najczęściej na dużych palcach u nóg, są bardzo wrażliwe na ból: w najgorszych wypadkach palce mogą być mocno zainfekowane, wydzielać ropę i puchnąć.

Zapobieganie temu schorzeniu polega przede wszystkim na prawidłowym wykonaniu pedikiuru (patrz rozdział 13) i noszeniu właściwego obuwia. Pod koniec dnia noś buty na tyle obszerne, by było w nich dość miejsca dla opuchniętych po całym dniu stóp. Wybieraj obuwie z szerokimi, zaokrąglonymi czubkami i nie noś butów na wysokich obcasach, bowiem im wyższy obcas, tym mocniej wciskasz palce u nóg w wąski czubek buta. (Noszenie butów na wysokich obcasach powoduje również bóle krzyża i uszkadza mięśnie i ścięgna stóp oraz łydek.) Podczas dłuższych wędrówek lub ćwiczeń używaj obuwia sportowego, mocno trzymającego stopę i amortyzującego wstrząsy.

Niegroźnie wrośnięty paznokieć często możesz wyleczyć sama. Przez kwadrans mocz stopę w ciepłej wodzie z domieszką soli gorzkiej, aby zmiękczyć skórę stopy, po czym odsuń skórę od paznokcia miękką szmatką lub palcami. (Do odepchnięcia skóry nie używaj żadnego ostrego narzędzia.) Mały kawałek sterylnej waty wepchnij z boku pod paznokieć albo między wał skórny a paznokieć, aby pomóc paznokciowi wydostać się przez skórę na zewnątrz i ochronić okoliczną skórę. Jeśli to możliwe, wykonuj ten zabieg dwa razy dziennie, dopóki paznokieć nie wydostanie się na zewnątrz, a okoliczna skóra się nie wygoi.

Jeśli infekcja jest bardzo bolesna, utrzymuje się długo, albo zauważysz pojawienie się ropy, zgłoś się do lekarza. Zrób to również wtedy, jeśli chorujesz na cukrzycę i masz inne kłopoty z paznokciami u nóg. U niektórych cukrzyków występują zaburzenia nerwów, obniżające wrażliwość stóp, tak więc nawet poważne infekcje mogą przebiegać bezbólowo, istnieje zatem ryzyko, że zostaną niezauważone. Nie leczony wrośnięty paznokieć może doprowadzić do poważnej infekcji ogólnej.

Osoby cierpiące na AIDS (zespół nabytej utraty odporności) często doświadczają zmian obejmujących paznokcie, włosy i skórę. Zmiany takie mogą polegać na rozległych lub nietypowych grzybicach, występujących na wszystkich palcach naraz lub na obu dłoniach, zgrubieniu i/lub bruzdowaniu paznokci i oddzielaniu się ich od łożyska, wybieleniu lub, jeśli pacjent zażywa lek AZT, zasinieniu paznokci. Możliwe jest również występowanie na palcach uporczywych narośli brodawkowatych oraz raka kolczystokomórkowego. Zmiany takie rzadko są jedynym sygnałem, że ktoś cierpi na AIDS, ale z pewnością powinny być skonsultowane z lekarzem.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>