19
Lis.
0

Zapachy drzewne, czyli wycieczka do lasu – dalszy opis

Interesującym zapachem jest również Déclaration Cartiera. Spokojny aromat drewna uzupełnionego nutą jałowca, zakłóca woń… dymu, która trochę niepokoi i intryguje, jednak jest równoważona przez przyciągające nuty kwiatowe. Ta kompozycja tak się spodobała kobietom, że Cartier wprowadził do sprzedaży podobne w charakterze, lecz bardziej kwiatowe perfumy Eau de Cartier.

Nuty drzewne z czystym, męskim akordem fougere łączy zapach S.T. Dupont pour Homme. Coraz modniejsze staje się łączenie zapachu drewna i poszycia leśnego z ciepłymi i pulsującymi nutami korzennymi i orientalnymi. Przykładem tego może być drzewno-kórzenny Aquaman Rochasa czy drzewno-orientalny Envy for Men Gucciego. Zapachami o podobnym charakterze są drzewno-orientalna Mania Ar- maniego, Eryo Yves Rochera oraz drzewno-korzenno-piżmowy Rykiel Homme Grey.

Bardzo licznie reprezentowane są również zapachy łączące akord drzewny ze świeżymi nutami wodnymi lub zielonymi. To idealne perfumy na dzień, do pracy, na weekend za miastem. Są wystarczająco eleganckie, by młodzi mężczyźni mogli je nosić także wieczorem. Do tej grupy zapachów należą takie kompozycje, jak drzew- no-wodne perfumy Python Trussardiego, Bazar Christiana Lacroix, Mexx Perspective Man czy Marc O’Polo. Natomiast do zapachów drzewno-zielonych można zaliczyć takie wody toaletowe, jak Paul Smith Men czy Mexx Diversity Man.

Coraz częściej wyciągi z drzew wnoszą do perfum nie tylko swój zapach, lecz także swoistą legendę, wykorzystywaną w promocji pachnidła. Np. drzewo oud – składnik zapachu Gucci Rush for Men uważane jest za afrodyzjak, natomiast substancja uzyskana z drzewa Kyara, którą można znaleźć w kompozycji Zen Shiseido, ma właściwości pobudzania mózgu. „

Jednym z najważniejszych składników perfum drzewnych jest wyciąg z korzeni trawy Vetiveria zizanioides. Jego woń może budzić skojarzenia ze zbutwiałymi w wodzie korzeniami czy wilgotną ziemią. Najlepiej zapach perfum z dużą zawartością tego składnika opisuje anegdota mówiąca o powstaniu perfum Vetiver Guerlaina. W czasie wakacji spędzanych na wsi Jean-Paul Guerlain miał spotkać starego człowieka pracującego na roli. Roztaczająca się wokót niego woń tabaki, wilgotnej ziemi i świeżo ściętych zielonych roślin, tak urzekta kreatora perfum, że postanowi! stworzyć kompozycję o podobnym zapachu. Pachnidto, które tączytoby męskość z naturą, sitę z dystansem do świata, i tak powstał słynny Vetiver. Nie jest to jedyny zapach, w którym dominuje wyciąg z korzeni egzotycznej trawy. Pachnidto o podobnej nazwie stworzyła choćby firma Carven. Podobne w charakterze są również perfumy sygnowane przez Madame Gres – Homme de Gres, nazywane przez ich miłośników z dużą dozą przewrotnego poczucia humoru „bagiennymi”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>