08
Gru.
0

ZMIANA KOLORU WŁOSÓW

Stanach Zjednoczonych mniej więcej co trzecia kobieta farbuje włosy. Większość robi to po to, by ukryć siwiznę albo rozjaśnić naturalny kolor. Natomiast dane statystyczne podają, że codziennie 250 000 kobiet na świecie robi sobie trwałą. O wiele więcej kobiet wybiera krótkotrwałą zmianę w rdzeniu włosów, stosując gorące lub zimne wałki, lokówki i inne sposoby. Biorąc pod uwagę, jak bardzo jest rozpowszechnione używanie preparatów do farbowania i do trwałej, stosunkowo niewiele kobiet ma jakie takie pojęcie o tym, jak te środki właściwie działają. Ten rozdział jest poświęcony omówieniu owych zagadnień.

Pomysł zmiany naturalnego koloru włosów trudno nazwać nowym, aczkolwiek współczesne metody są o wiele bardziej wyrafinowane niż stosowane w przeszłości. Kleopatra i kobiety jej współczesne używały henny do płukania włosów. Rzymianki za czasów Juliusza Cezara stosowały mieszanki tłuszczu z popiołem, aby rozjaśnić sobie włosy i uzyskać taki kolor, jaki miały pojmane przez Cezara kobiety w Brytanii. A te przepiękne czerwone sploty ze złotymi przebłyskami na głowach kobiet malowanych przez Tycjana w szesnastym wieku najczęściej uzyskiwano przez suszenie godzinami na słońcu włosów uprzednio namoczonych w roztworach sody.

Wybór koloryzujęcych środków do włosów. Obecnie mamy do wyboru pięć rodzajów najczęściej stosowanych środków do farbowania włosów: krótkotrwałe, metaliczne, roślinne, półtrwałe i trwałe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety.

Krótkotrwałe preparaty kolory żujące. Utrzymują się na włosach tylko do następnego mycia i należą do najdelikatniejszych i najbezpieczniejszych – nie zawierają amoniaku ani perhydrolu, więc reakcje podrażnieniowe i uczuleniowe są rzadkie. Często są to te same barwniki, których używa się do farbowania tkanin, mają duży ciężar cząsteczkowy i nie przenikają do rdzenia włosa. W konsekwencji rdzeń zostaje jedynie „otulony” barwnikiem, który łatwo się zmywa. Środki barwiące krótkotrwale mogą przyciemnić kolor naturalny, ożywić go, ale nie zdołają rozjaśnić włosów. Wiele kobiet traktuje je jako wstęp do właściwego farbowania i możliwość wypróbowania nowych odcieni.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>