06
Wrz.
0

Zmywacze i utwardzacze do paznokci

Zmywacze są przeznaczone do rozpuszczania twardej powłoki uformowanej przez emalie do paznokci. Jeszcze kilka lat temu większość zmywaczy zawierała aceton – substancję znakomicie usuwającą lakiery, ale mocno drażniącą skórę wokół paznokci i wysuszającą płytkę paznokciową. Obecne delikatniejsze zmywacze zawierają octany, które równie dobrze zmywają lakier, ale nie są tak drażniące i wysuszające. Wiele tak zwanych natychmiastowych zmywaczy, czyli pojemników wypełnionych gąbką, do których przez dziurkę wkłada się palec, nadal zawiera aceton, który w tej formie może być szczególnie niebezpieczny, ponieważ większy obszar skóry wchodzi w kontakt z tą szkodliwą substancją, niż w przypadku, gdy jest ona aplikowana na wacik. Jeśli byłaś kiedyś uczulona na aceton, unikaj takich zmywaczy.

Większość zmywaczy zawiera także wodę i alkohol, hydrolizowane białko zwierzęce oraz, czasami, substancje zapachowe i sztuczny barwnik. Jeśli łatwo doznajesz podrażnień skóry, wybieraj zmywacze bezzapachowe i bezbarwne.

Utwardzacze do paznokci, jak sama nazwa wskazuje, służą do utwardzenia płytki paznokciowej, chroniąc ją przed pękaniem i rozdwajaniem. Zawierają tę samą czwórkę podstawowych składników co lakiery, ale oprócz tego jeszcze dwa dodatkowe: formalinę (albo formaldehyd) i hydrolizowane białko. Proteiny z reguły nie wywołują podrażnień, ale formaldehyd bywa częstym alergenem i środkiem drażniącym. Z tej przyczyny niektóre firmy kosmetyczne produkują utwardzacze bez dodatku formaldehydu. Nie są one tak mocne i trwałe jak te z formaldehydem, jednakże nie wywołują podrażnień i mogą być stosowane przez kobiety z bardzo wrażliwą skórą.

Niektóre lakiery utwardzające zawierają także drobne włókna, na przykład jedwabne, które służą do wytworzenia silniejszej przylepności do paznokci i dłuższego utrzymania lakieru. Produkty te jednak bywają trudniejsze do usunięcia, tak więc kobiety uczulone na zmywacze nie powinny ich stosować.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>